Dajte zbohom kovovej Kryse! Privítajte čínsky rok Byvola. Sľubuje obrat k lepšiemu

Podľa čínskeho kalendára nás vo februári opustí rok Krysy. A mnohí si možno vydýchnu…
13.Dec 2020
 

Nalejme si čistého vína. Tento rok, ktorý je pod nadvládou kovovej Krysy, nám dáva poriadne zabrať! Svet ochromila pandémia koronavírusu, ktorá zatienila mnoho iných významných a tradične oslavovaných udalostí. Nepochybujeme preto, že sa už všetci nevieme dočkať lepších zajtrajškov. Práve tie by mal priniesť rok kovového Byvola, ktorý sa oficiálne začína 12. februára 2021 a potrvá až do 31. januára 2022.

Ochromenie Covidom a čakanie na vakcínu

Čínsky rok Krysy sa začal 25. januára 2020 a sľuboval hektické obdobie, v ktorom nás malo čakať množstvo skúšok, ale tiež nových príležitostí. To sa koniec-koncov aj stalo. V tom čase už vo svete totiž začínali panovať obavy z doposiaľ neznámeho koronavírusu, ktorý neskôr úplne ochromil svet. Možnosť ísť bez obáv do práce, na večeru do reštaurácie či odletieť na dovolenku sa stala zbožným prianím a hotovým luxusom.

Stavba záložných nemocníc a striedanie ministrov

Jednotlivé štáty sa uzavreli do seba a vyhlásili núdzové stavy. Zdravotníci v mnohých krajinách padali od vyčerpania a nemocnice nestíhali prijímať pacientov. Začali sa preto stavať aj záložné nemocnice. Vlády začali navrhovať nariadenia, ktoré sa väčšinou nestretli s pochopením verejnosti. Ministri zdravotníctva tak mali tento rok neľahkú prácu. Možno preto sa v Česku vystriedali hneď traja.

Boom menom home office

Tržby väčšiny firiem začali vplyvom pandémie klesať a výnimkou neboli ani popredné módne domy ako Louis Vuitton alebo Prada, ktorým klesol zisk až o 40 percent. Ľudia začali prichádzať o prácu alebo im bolo znemožnené podnikanie. Česi začali pracovať primárne z domu a home office tak zažíva obrovský boom.

Veľká Británia opustí k 31. decembru Európsku úniu

Vývoj vakcíny proti koronavírusu sa stal v roku 2020 tou najdôležitejšou úlohou. Nejedna firma sa predbiehala v tom, kto ju skôr vyvinie a ktorý štát bude ako prvý očkovať. To sa nakoniec podarilo Veľkej Británii, ktorá má k 31. decembru 2020 definitívne opustiť EÚ, a tak sa na ňu už nevzťahujú prísne pravidlá pre testovanie vakcíny a jej uvedenie na trh.

Boris Johnson
Boris Johnson • Source: Profimedia

Nie je to ale len COVID-19, ktorý sa ľuďom zapísal v roku 2020 do pamäti. Poďte si s nami pripomenúť aj ďalšie významné udalosti, ktoré tento rok zahýbali svetom.

Rok Krysy v Českej republike

Začiatkom marca začal koronavírus po prvýkrát zastavovať život v Česku. Zavreli sa školy a začali sa rušiť akcie a 12. marca vláda úplne prvý raz vyhlásila núdzový stav. V marci opustila svet vo veku 80 rokov česká hudobná legenda Eva Pilarová, v auguste vo veku 59 rokov herečka Hana Krampolová a 5. septembra oscarový režisér Jiří Menzel. Zdravotné komplikácie sa nevyhli ani prezidentovi Milošovi Zemanovi, ktorý si koncom augusta zlomil ramennú kosť a absolvoval operáciu v Ústrednej vojenskej nemocnici v Prahe.

Jiří Menzel v obleku
Jiří Menzel v obleku • Source: archiv Olgy Menzelové

V roku 2020 sa otriasal v základoch aj trh s nehnuteľnosťami. Obmedzilo sa cestovanie a tisíce bytov Airbnb zívali a dodnes zívajú prázdnotou. Boli tu ale aj dobré správy.

Karlovarský „klenot“, hotel Thermal začal v marci finišovať rekonštrukciu svojich izieb. A populárny TikTok začal pre zmenu v polovici roka dobývať Česko. Účet si založila aj bývalá prvá dáma Dagmar Havlová!

Legendárny Medzinárodný filmový festival Karlovy Vary sa konal navzdory pandémii, prostredníctvom projektu Tady Vary, hoci sa po červenom koberci nikto neprešiel… A Česi neprišli ani tento rok o obľúbený pražský týždeň módy Mercedes-Benz Prague Fashion Week. Ten sa konal za daných epidemiologických opatrení.

Designéři Vanda Janda (uprostřed) a Boris Král na týdnu módy
Designéři Vanda Janda (uprostřed) a Boris Král na týdnu módy • Source: Profimedia

Česko v roku 2020 vyhlasovalo Stavbu roku a titul si odnieslo až 8 projektov, medzi nimi aj štýlové sídlo firmy Lasvit. Začiatkom októbra prebiehali senátne voľby, ktoré úplne ovládla strana Starostové. Senátorské kreslo vo voľbách získali i Miroslava Němcová a Václav Láska.

Koncom septembra rezignoval na post ministra zdravotníctva Adam Vojtěch a nahradil ho Roman Prymula. Ten ale zostal na poste len mesiac a po tom, ako ho pristihli, že vychádza bez rúška z reštaurácie, ktoré mali byť v tom čase zatvorené, ho Andrej Babiš vyzval k rezignácii. Funkcie sa tak ujal Jan Blatný.

Koronavírus ovplyvnil koncom tohto roka mnoho. Pražský primátor Zdeněk Hřib si napríklad po pätnástich rokoch od praxe v nemocnici obliekol biely plášť a nastúpil pomáhať do nemocnice. Oslavy 17. novembra sa až na výnimky konali online formou. Symbolicky v Deň boja za slobodu a demokraciu bola po päťdesiatich rokoch dokončená a odhalená plastika Plamen vzdávajúca hold Janovi Palachovi. Online prebehlo aj vyhlásenie Cien Thálie. Cenu okrem iného získali Erika Stárková alias Dáša zo seriálu Most a Josef Abrhám.

V roku 2020 oslávilo svoje jubileum množstvo celebrít, okrem iných aj okúzľujúca modelka Daniela Peštová (50) či herečka Hana Maciuchová (75). Krásne 101. narodeniny oslávila zberateľka umenia a zakladateľka Nadácie Jana a Medy Mládkových a Musea Kampa Meda Mládková.

Meda Mládková
Meda Mládková • Source: Profimedia

Čo sa udialo vo svete?

Američania si tento rok zvolili nového prezidenta a po dramatickom súboji sa ním stal 78-ročný Joe Biden. Ten by sa mal ujať úradu 20. januára 2021. Po roku a pol si Američania zvolili i svoju novú kráľovnú krásy, stala sa ňou 22-ročná Asya Branch z Mississippi.

Nová Miss USA Asya Branch
Nová Miss USA Asya Branch • Source: Profimedia

Rok 2020 prial i láske a materstvu! Už tretíkrát sa vydala herečka Scarlett Johansson. Zasnúbili sa napríklad Gwen Stefani a Blake Shelton či Brooklyn Beckham s herečkou Nicolou Peltz. Maminkami sa tento rok stali speváčka Katy Perry, modelka Gigi Hadid a herečka Jessica Biel.

Za prísnych epidemiologických opatrení sa v novembri konal 48. ročník prestížnych hudobných cien American Music Awards. Umelcom roka sa stala Taylor Swift, ktorá triumfovala i v kategóriách Hudobné video roka a Obľúbená popová speváčka a vo svojich tridsiatich rokoch sa stala rekordmankou v počte víťazstiev.

Ale udeľovali sa aj najprestížnejšie filmové ceny Oscar, a to už o pár mesiacov skôr. Sošku si vo februári odniesol za svoj strhujúci výkon vo filme Joker herec Joaquin Phoenix a oslavovala i Renée Zellweger, ktorá získala Oscara za snímku Judy. Najlepším filmom sa stala juhokórejská dráma Parazit.

Svet si však v roku 2020 aj poplakal. Zomrel legendárny futbalista Diego Maradona, herec Sean Connery, manželka Johna Travoltu Kelly Preston i Conchata Ferrell, známa ako Berta z Dva a pol chlapa. Svetom takisto otriasla smrť Afroameričana Georga Floyda, ktorého koncom mája zabili pri policajnom zásahu.

Herec Sean Connery
Herec Sean Connery • Source: Profimedia

Aký bude čínsky rok Byvola?

Čínsky horoskop na rok 2021 predpovedá, že sa budeme mať oveľa lepšie ako v roku 2020. Rok Byvola sľubuje, že tým, ktorí v roku kovovej Krysy riešili veľké zmeny a ťažké životné situácie, sa konečne uľaví. V roku 2021 by sme sa mali tiež zamerať na zdokonaľovanie všetkého – usporiadať svoje vzťahy, rozšíriť svoje znalosti alebo si nájsť lepšiu prácu. Práve tej bude rok 2021 priať. Rok Byvola sa totiž nesie v znamení usilovnosti a pracovitosti. Takže po zásluhe budú všetci odmenení. Úspech ale skutočne nebude zadarmo a rok kovového Byvola vyžaduje poriadne zabrať a vydať zo seba veľké úsilie.

V znamení hojnosti

Financie budú na budúci rok zohrávať významnú rolu. Tí, ktorí ich v roku 2020 až príliš riešili alebo ich mali nedostatok, si konečne vydýchnu. Mnohí môžu práve v roku kovového Byvola usporiadať svoje finančné záležitosti, vyrovnať dlhy alebo dokonca dosiahnuť finančnú nezávislosť. Ľudia, ktorí prišli z dôvodu pandémie koronavírusu o prácu, si nájdu iné adekvátne zamestnanie a finančné straty sa im vynahradia. Tí, ktorí chcú zmeniť zamestnanie, by nemali na budúci rok váhať – ponúk by mali mať dostatok.

Byvol praje vzťahom, ale…

Rok Byvola sa tiež ponesie v duchu zmierenia a urovnania nefunkčných vzťahov. Nájdete si tak čas pre svoju rodinu, priateľov a posilníte svoje vzťahy. V prípade dlhodobých vzťahov a partnerstiev si však dajte pozor na nedorozumenia. Ak sa problémy vystupňujú, prípadný rozchod si dvakrát premyslite. Pozor tiež na rýchle zamilovanie sa – takéto vzťahy nemusia mať v roku 2021 dlhé trvanie a mohli by vám skôr uškodiť. Nového partnera preto vyberajte s rozvahou.

Dbajte na svoje zdravie

Aj v roku 2021 je treba viac dbať na svoje zdravie a prevenciu. Naďalej totiž hrozí zvýšené riziko respiračných ochorení a tiež nehôd a úrazov. Buďte preto na seba opatrní a nezabudnite vykročiť správnou nohou vždy, nielen na začiatku nového roka. Tak si píšte do diárov… Rok Byvola štartuje 12. februára!

Muž s buvolem
Muž s buvolem • Source: Pixabay.com/sasint

Rodinný dům na prodej Praha 4 - Braník - 217m
Rodinný dům na prodej Praha 4 - Braník - 217m, Praha 4

Luxury Prague Life

Photo gallery (0)

View photo gallery

About the author

Martina Šmalclová
Luxury Real Estates
Penthouse Troja 309m
Praha 7

Penthouse Troja 309m

5 + KK 309 m², ter. 52 m²
price upon request
Show property
Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí
Praha 6

Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí

7 + 2 440 m², bal. 5 m²
price upon request
Show property
Luxusní vila na prodej Praha východ -1406m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej Praha východ -1406m

5 + KK 298 m², ter. 31 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt s terasou - Praha 1 - Nové Město
Praha 1

Luxusní byt s terasou - Praha 1 - Nové Město

6 + KK 445 m², ter. 144 m²
57 475 000 CZK
Show property
Luxusní vila na prodej - Praha - západ - 632m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej - Praha - západ - 632m

6 + KK 632 m²
price upon request
Show property
Luxusní vila na prodej - Praha - Západ - 750m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej - Praha - Západ - 750m

7 + 1 750 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m
Praha 6

Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m

5 + KK 426 m², ter. 250 m²
price upon request
Show property
Prodej luxusního mezonetového bytu na Praze 8
Praha 8

Prodej luxusního mezonetového bytu na Praze 8

3 + KK 145 m², ter. 11 m²
18 490 000 CZK
Show property
Luxusní byt na prodej Praha - 320m
Praha 5

Luxusní byt na prodej Praha - 320m

5 + KK 320 m², bal. 4 m², ter. 38 m²
price upon request
Show property
Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha
Praha 6

Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha

Atypický 620 m²
price upon request
Show property
Byt na prodej Smetanovo nábřeží 235m
Praha 1

Byt na prodej Smetanovo nábřeží 235m

5 + KK 235 m²
79 000 000 CZK
Show property
Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m
Praha 8

Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m

4 + KK 146 m², ter. 27 m²
price upon request
Show property
Byt na prodej v historickém paláci - Praha 1
Praha 1

Byt na prodej v historickém paláci - Praha 1

5 + 1 143 m²
price upon request
Show property
Prodej luxusního bytu s terasou - Praha 4
Praha 4

Prodej luxusního bytu s terasou - Praha 4

1 + KK 55 m², ter. 12 m²
9 980 000 CZK
Show property
Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m
Praha 1

Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m

4 + 1 226 m², bal. 7 m², ter. 24 m²
price upon request
Show property
Luxusní kancelář na prodej Praha 1 - Staré
Praha 1

Luxusní kancelář na prodej Praha 1 - Staré

4 + KK 229 m²
50 000 000 CZK
Show property
Penthouse s výhledem na Hrad na prodej - 251m
Praha 1

Penthouse s výhledem na Hrad na prodej - 251m

4 + KK 288 m², ter. 37 m²
price upon request
Show property
Byt na prodej Praha 1 - Josefov - 125m
Praha 1

Byt na prodej Praha 1 - Josefov - 125m

3 + KK 125 m²
price upon request
Show property
Luxusní rodinný dům Praha 6 - Ořechovka
Praha 6

Luxusní rodinný dům Praha 6 - Ořechovka

5 + 1 246 m²
46 900 000 CZK
Show property
Luxusní byt k prodeji - Praha 5 - 93m
Praha 5

Luxusní byt k prodeji - Praha 5 - 93m

3 + KK 93 m², ter. 11 m²
11 228 000 CZK
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 127m²
Praha 1

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 127m²

127 m²
87 852 CZK
Show property
Prodej luxusního bytu Praha 4 - 214m
Praha 4

Prodej luxusního bytu Praha 4 - 214m

4 + KK 214 m², ter. 59 m²
price upon request
Show property
Luxusní kancelář na pronájem - Praha 1 - Nové
Praha 1

Luxusní kancelář na pronájem - Praha 1 - Nové

3 + 1 117 m², bal. 3 m²
37 500 CZK
Show property
Pronájem luxusní kancelář Praha 1 - 55m
Praha 1

Pronájem luxusní kancelář Praha 1 - 55m

2 + 1 58 m², bal. 6 m²
27 000 CZK
Show property
Obchodní prostor k pronájmu, Praha 1 - 249m²
Praha 1

Obchodní prostor k pronájmu, Praha 1 - 249m²

249 m²
216 329 CZK
Show property
Kancelář na pronájem Praha 1 - 52m
Praha 1

Kancelář na pronájem Praha 1 - 52m

54 m², bal. 2 m²
18 000 CZK
Show property
Obchodní prostor k pronájmu, Praha 1 - 48m²
Praha 1

Obchodní prostor k pronájmu, Praha 1 - 48m²

48 m²
46 000 CZK
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 153m²
Praha 1

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 153m²

153 m²
93 789 CZK
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 146m²
Praha 1

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 146m²

146 m²
93 392 CZK
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 5 - 274m2
Praha 5

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 5 - 274m2

price upon request
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 5 - 265m2
Praha 5

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 5 - 265m2

price upon request
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 2 - 684m
Praha 2

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 2 - 684m

993 m², ter. 309 m²
price upon request
Show property
Obchodní prostor k pronájmu, Malá Strana
Praha 5

Obchodní prostor k pronájmu, Malá Strana

154 m²
price upon request
Show property
Restaurace na pronájem Troja - 397m
Praha 7

Restaurace na pronájem Troja - 397m

Atypický 397 m², ter. 37 m²
price upon request
Show property
Byt s terasou na pronájem Praha 10 - 73m
Praha 10

Byt s terasou na pronájem Praha 10 - 73m

2 + KK 73 m², ter. 14 m²
25 000 CZK
Show property
Obchodní prostor k pronájmu, Malá Strana
Praha 2

Obchodní prostor k pronájmu, Malá Strana

171 m²
price upon request
Show property
Luxusní kancelář k pronájmu v centru Prahy
Praha 2

Luxusní kancelář k pronájmu v centru Prahy

130 m²
42 900 CZK
Show property
Luxusní kancelář s terasou Praha 1 - 321m
Praha 1

Luxusní kancelář s terasou Praha 1 - 321m

465 m², ter. 144 m²
41 928 000 CZK
Show property
Kancelář k pronájmu, Praha 10 - 150m
Praha 10

Kancelář k pronájmu, Praha 10 - 150m

162 m², ter. 12 m²
price upon request
Show property
Vila na prodej Praha 6 - 277m
Praha 6

Vila na prodej Praha 6 - 277m

7 + 1 277 m²
18 750 000 CZK
Show property
Prodej luxusní administrativní budovy v okolí
Praha 9

Prodej luxusní administrativní budovy v okolí

5 + 2 1173 m²
price upon request
Show property
Kancelářské prostory na prodej na Praze 8
Praha 8

Kancelářské prostory na prodej na Praze 8

Atypický 489 m², ter. 211 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt s terasou Troja 152m
Praha 7

Luxusní byt s terasou Troja 152m

2 + KK 152 m²
31 800 000 CZK
Show property
Obchodní prostor na prodej na Praze 8 - Karlín
Praha 8

Obchodní prostor na prodej na Praze 8 - Karlín

Atypický 489 m², ter. 211 m²
price upon request
Show property
Byt Smetanovo nábřeží 191m
Praha 1

Byt Smetanovo nábřeží 191m

4 + KK 191 m², bal. 3 m²
price upon request
Show property
Luxusní penthouse Troja 550m
Praha 7

Luxusní penthouse Troja 550m

Atypický 550 m², bal. 4 m², ter. 9 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt na prodej Praha 8 - 113m
Praha 8

Luxusní byt na prodej Praha 8 - 113m

4 + KK 113 m²
19 300 000 CZK
Show property
Luxusní byt na prodej - Praha 5 - Smíchov
Praha 5

Luxusní byt na prodej - Praha 5 - Smíchov

4 + KK 185 m², ter. 50 m²
22 090 000 CZK
Show property
Luxusní kancelář Staré město - Praha 1 - 118m
Praha 1

Luxusní kancelář Staré město - Praha 1 - 118m

3 + 1 118 m², bal. 3 m²
price upon request
Show property
Byt na pronájem Nové Město - Praha 1 - 72m
Praha 1

Byt na pronájem Nové Město - Praha 1 - 72m

2 + KK 74 m², bal. 2 m²
22 000 CZK
Show property
Luxusní byt na prodej na Praze 5 -115m
Praha 5

Luxusní byt na prodej na Praze 5 -115m

3 + KK 115 m²
price upon request
Show property
Prodej luxusní vily v okolí Prahy
Praha 9

Prodej luxusní vily v okolí Prahy

5 + 2 1173 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt s výhledem 177m
Praha 2

Luxusní byt s výhledem 177m

4 + 1 177 m²
120 000 CZK
Show property
Komerční prostor k pronájmu Praha 5 - 230m
Praha 5

Komerční prostor k pronájmu Praha 5 - 230m

Atypický 230 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt na pronájem Nové Město - 117m
Praha 1

Luxusní byt na pronájem Nové Město - 117m

3 + 1 119 m², bal. 2 m²
price upon request
Show property
Byt na pronájem-Praha
Praha 3

Byt na pronájem-Praha

3 + 1 111 m²
49 000 CZK
Show property
Supermakléřky - real estate comics