Čím instagramoví influenceri štvú najviac Čechov. Vyjadrila sa nám aj Anna Kadeřávková!

Ktorých vecí by sa mali influenceri na Instagrame radšej vyvarovať?
26.Apr 2021
 

Influencerstvo je v dnešnej dobe práca ako každá iná. Respektíve podnikanie. Influencer je inými slovami podnikateľ, ktorý má určitý vplyv na svojich sledujúcich. Lenže nie vždy sa vydá správnym smerom, a preto sme urobili anketu, kde sme sa spýtali Čechov, čo im prekáža na instagramových influenceroch. Zároveň sme sa o tejto problematike porozprávali s českou herečkou a influencerkou Annou Kadeřávkovou: čo ju štve najviac?

Anna Kadeřávková

Pohľad Anny Kadeřávkovej na instagramové influencerstvo

Známa herečka Anna Kadeřávková je zároveň obľúbenou a skúsenou influencerkou. Na Instagrame má už 320 tisíc sledujúcich, takže si musí dávať pozor na všetko, čo na svojom účte zverejní. Čomu konkrétne sa sympatická plavovláska snaží v rámci influencer marketingu vyvarovať?

„Momentálne je to určite šírenie negativity, a to v akejkoľvek forme. Situácia, ktorá momentálne je, lezie krkom každému. Je podľa mňa v poriadku sa s tým občas zveriť aj na sociálnych sieťach, ak má niekto potrebu. Ja sa naopak snažím zdieľať napríklad tipy, čo sa dá počas týchto dní robiť, z čoho človek môže mať radosť. Okrem toho sa tiež snažím vyvarovať neprimeranej reklame, či už počtom, alebo nesúladom so značkou, ktorá pre môj profil nie je uveriteľná,“

povedala Anička našej redakcii a zároveň otvorene priznala, aké veci jej sledujúci najviac vyčítajú.

Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m
Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m, Praha 6

„Ľudia mi vyčítajú hlavne asi tú reklamu, ale to už je dnes skoro taký „trend“, povedala by som. Že kto si nerypne alebo nezahejtí, akoby ani nebol. Konštruktívnu kritiku beriem, ale z 99 % sú to skôr zbytočne urážajúce výkriky do tmy. Influencer sa reklamou živí, a keď je urobená pekne, nevidím akýkoľvek dôvod ani priestor na negatívne ohlasy. Ak to niekomu vadí, vždy z profilu môže odísť.“

Anna Kadeřávková
Anna Kadeřávková • Source: Foto se souhlasem Anny Kadeřávkové

Pôvabná herečka, ktorá často prechádza medzi Českom a Slovenskom kvôli pracovným povinnostiam, nám tiež úprimne povedala, čo ju všeobecne štve na instagramových influenceroch.

„Nechcem nikoho súdiť, ako sa vraví – každý robí, čo dokáže. Ale napríklad všeobecne je veľmi neobľúbené, keď niekto prijíma veľké množstvo ponúk na reklamu a potom to nestíha striedať inými fotkami, a tak sa mu kopí jedna reklama za druhou. Pôsobí to prelietavo, že to človek robí len pre peniaze, čo tak ani nemusí byť, ale vyzerá to nešťastne. Alebo keď sú spolupráce divné, v zmysle, že to danému influencerovi neverím. Ale v tomto prípade to býva aj chyba na strane firiem, ktoré dostatočne nezvážia výber influencera a zvolia nesprávne. A posledná, ale asi najdôležitejšia, je komunikácia s fanúšikmi, teda ľuďmi, ktorí vás sledujú. Ak na to ide influencer dobre, dokáže si na svojom profile vybudovať fajn komunitu státisícov ľudí, a to je úplne skvelé. Samozrejme to funguje aj naopak, keď svojím prístupom a komunikáciou idete proti nim, dajú vám to pekne vyžrať.“

Reklamy Anny Kadeřávkové působí přirozeně
Reklamy Anny Kadeřávkové působí přirozeně • Source: Foto se souhlasem Anny Kadeřávkové

Čím štvú instagramoví influenceri väčšinu Čechov?

Táto problematika nás zaujíma natoľko, že sme okrem oslovenia Aničky umiestnili na sociálnych sieťach anketu, v ktorej mohli ľudia odpovedať na otázku „Čo vás najviac štve na instagramových influenceroch?“ Odpovede boli rôznorodé, napriek tomu sa niektoré z nich často opakovali. Vybrali sme 7 najčastejších z nich:

1. Príliš mnoho reklám a zľavových kódov

Najväčším problémom je v očiach Čechov príliš mnoho reklám na Instagrame, a to najmä na instastories. Mnoho ľudí skrátka vníma influencerov ako chodiace reklamné letáky, ktoré pre peniaze urobia čokoľvek.

„Vadí mi množstvo reklám a samé zľavové kódy. Dnes sú fakt všade,“

reagovala mladá žena na našu anketu.

So zľavovými kódmi sa v poslednom čase roztrhlo vrece a vysvetlenie je jednoduché. Firmy si cez ne ľahko urobia prehľad o tom, aký má pre nich dotyčný influencer reálny prínos. Lenže čoho je moc, toho je príliš, a táto „kódománia“ začína liezť Čechom pekne na nervy. Otázkou je, ako dlho budú zľavové kódy plniť svoj účel? Tipujeme, že ich počet využití už nie je žiadna sláva ako kedysi, pretože s rastúcim počtom ich efektivita klesá.

2. Neoznačená reklama

Veľmi často sa ľudia sťažujú na príspevky influencerov, u ktorých chýba označenie reklamy. Spolupráca značiek a influencerov je reklama, ktorá sa riadi hlavne zákonom č. 40/1995 Zb. o regulácii reklamy, ale tiež zákonom o ochrane spotrebiteľa 634/1992 Zb. Z toho teda vyplýva, že by jednoducho mala byť verejne priznaná, rozpoznateľná a správne označená ako #platenepartnerstvo alebo minimálne ako #spolupraca. Skrytá reklama je totiž nelegálna a môžu za ňu lietať pokuty, a je jedno, či ste dostali za reklamu zaplatené, alebo „len“ darček.

Německá influencerka Vreni Frost
Německá influencerka Vreni Frost • Source: Profimedia.cz

V Česku síce zatiaľ nie je žiadny mediálne známy prípad influencera, ktorý by bol potrestaný za neoznačený sponzorovaný príspevok. Nemusíme však chodiť ďaleko, pretože hneď v susednom Nemecku nedávno padol trest pre blogerku Vreni Frost, beauty a lifestyle influencerku, ktorá má vyše 53 tisíc sledujúcich. Dostala pokutu vo výške 178,50 EUR, a to za pridanie fotky na Instagram s produktom, ktorý neoznačila ako sponzorovaný obsah.

3. Propagácia a odporúčanie nevyskúšaných produktov

Pomerne veľkým dráždidlom pre ľudí v Česku je tiež odporúčanie nevyskúšaných produktov.

„Influenceri propagujú všetko len kvôli spolupráci a nemajú to ani vyskúšané,“

reagovala mladá slečna na náš prieskum.

Uveďme si príklad. Len čo influencer dostane balík, ihneď začne svojim sledujúcim tvrdiť, že „tieto pro produkty sú vážne super!“. Pôsobí to prvoplánovo a nedôveryhodne. Ďalším vzorovým príkladom je produkt, u ktorého je nutné pravidelné používanie, aby sa dostavil efekt, teda z logiky veci nie je možné odporúčať niečo, čo človek vyskúšal párkrát alebo dokonca len raz.

5. Neúprimnosť a klamstvá

Anna Šulcová schytala za účast ve vládní kampani obrovskou kritiku
Anna Šulcová schytala za účast ve vládní kampani obrovskou kritiku • Source: Profimedia.cz/Show Jana Krause

Veľmi často sa v odpovediach objavovali jednoslovné odpovede ako neúprimnosť, pretvárka a faloš. Niektorí influenceri skutočne nie sú k svojim fanúšikom úprimní a niektorí sledujúci to ľahko odhalia. S neúprimnosťou súvisia tiež reklamy, ktoré sa k danej osobe vôbec nehodia. V tomto prípade by si influenceri mali vyberať tie produkty, ktoré naozaj využívajú, aby nemuseli nič predstierať. Idú tým vo finále sami proti sebe.

V tomto bode musíme spomenúť aj pofidérne súťaže, ktoré občas zaváňajú podvodom. Rovnako ako so zľavovými kódmi nás influenceri nešetria ani so súťažami, ktoré sú na každom „instarohu“. V tomto prípade by si ale mali dôkladne preveriť pravosť súťaže, aby neboli vnímaní ako podvodníci.

6. Namyslenosť a arogancia

Nela Slováková je často kritizovaná za arogantní chování
Nela Slováková je často kritizovaná za arogantní chování • Source: Profimedia.cz

Mnohí influenceri sú podľa Čechov namyslení či arogantní a myslia si, že nemusia chodiť do práce ako bežní občania.

„Dnešní influenceri často hodnotia len čísla na Instagrame a robia zo seba veľkých podnikateľov,“

napísal jeden z respondentov v našej ankete.

Je pravda, že niektorí influenceri by sa naozaj mali vrátiť nohami na zem a premýšľať realisticky, pretože rovnako ako krása, aj Instagram je pominuteľná záležitosť. K tomuto bodu by sme za našu redakciu pripísali aj poznámku, že mnohí influenceri majú neprimerané požiadavky a niektorí z nich sa počas plnenia spolupráce chovajú nezodpovedne, a to je škoda.

6. Nevhodné správanie

V ankete sa objavila tiež kritika správania. Podľa Čechov sa niektorí influenceri nesprávajú vhodne a majú na svojich sledujúcich zlý vplyv. Sem môžeme určite zaradiť vulgárnosť, vysmievanie sa druhým či príliš kontroverzný spôsob vyjadrovania.

„Vadí mi, keď sa správajú nevhodne a neuvedomujú si, koľko ľudí (hlavne detí) sa na nich pozerá,“

napísal mladý muž.

Je pravda, že niektorí influenceri by sa naozaj mali občas zamyslieť nad tým, čo vypustia do sveta a v akej podobe. Alebo, ako sa vraví: dvakrát meraj, raz strihaj.

7. Mama blogy

Dominika Kadlecová patří mezi oblíbené influencerské maminky
Dominika Kadlecová patří mezi oblíbené influencerské maminky • Source: Foto se souhlasem Dominiky Kadlecové

V odpovediach sa tiež niekoľkokrát objavila kritika tzv. „mama blogov“, ktorých na Instagrame nájdeme požehnané množstvo. Nie vždy sa však šťastné mamičky stretnú s pochopením druhých.

„Vadí mi, že sa z krásnych influencerských stránok stávajú samé mama blogy,“

napísala jedna mladá slečna.

V tomto prípade by mali mať českí používatelia Instagramu väčšie pochopenie, pretože rodina je pre mnohých z nás najdôležitejšou vecou na svete!

Bez ohľadu na to, či máte s influencermi nejaký problém, s jednou vecou sa zmieriť určite musíte. Influenceri sú a minimálne ešte nejaký čas aj budú v kurze. Ak vás ale na nich niečo naozaj štve, odstráňte si ich zo sledovania alebo im skúste napísať správu do inboxu. Možno si to prečítajú a zamyslia sa nad tým, pretože influenceri si často radi vypočujú svojich sledujúcich. A na úplný záver by sme sa vás chceli spýtať, čo považujete za najhoršie na instagramových influenceroch konkrétne vy? Ak by ste chceli spomenúť niečo, čo v tomto článku nezaznelo, budeme radi za spätnú väzbu…

Luxury Prague Life

Photo gallery (0)

View photo gallery

About the author

My name is Šárka Peková and my biggest passion is fashion and traveling. I'm interested in football, which is an unconventional hobby for a woman, but I'm simply myself. I like to spend my free time with my family and friends. I also like to go for a walk with my dog ​​Sam or to the cinema for a romantic comedy or movie based on true events.
Šárka Peková
Luxury Real Estates
Penthouse Troja 309m
Praha 7

Penthouse Troja 309m

5 + KK 309 m², ter. 52 m²
price upon request
Show property
Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí
Praha 6

Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí

7 + 2 440 m², bal. 5 m²
price upon request
Show property
Luxusní vila na prodej Praha východ -1406m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej Praha východ -1406m

5 + KK 298 m², ter. 31 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt s terasou - Praha 1 - Nové Město
Praha 1

Luxusní byt s terasou - Praha 1 - Nové Město

6 + KK 445 m², ter. 144 m²
57 475 000 CZK
Show property
Luxusní vila na prodej - Praha - západ - 632m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej - Praha - západ - 632m

6 + KK 632 m²
price upon request
Show property
Luxusní vila na prodej - Praha - Západ - 750m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej - Praha - Západ - 750m

7 + 1 750 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m
Praha 6

Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m

5 + KK 426 m², ter. 250 m²
price upon request
Show property
Prodej luxusního mezonetového bytu na Praze 8
Praha 8

Prodej luxusního mezonetového bytu na Praze 8

3 + KK 145 m², ter. 11 m²
18 490 000 CZK
Show property
Luxusní byt na prodej Praha - 320m
Praha 5

Luxusní byt na prodej Praha - 320m

5 + KK 320 m², bal. 4 m², ter. 38 m²
price upon request
Show property
Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha
Praha 6

Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha

Atypický 620 m²
price upon request
Show property
Byt na prodej Smetanovo nábřeží 235m
Praha 1

Byt na prodej Smetanovo nábřeží 235m

5 + KK 235 m²
79 000 000 CZK
Show property
Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m
Praha 8

Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m

4 + KK 146 m², ter. 27 m²
price upon request
Show property
Byt na prodej v historickém paláci - Praha 1
Praha 1

Byt na prodej v historickém paláci - Praha 1

5 + 1 143 m²
price upon request
Show property
Prodej luxusního bytu s terasou - Praha 4
Praha 4

Prodej luxusního bytu s terasou - Praha 4

1 + KK 55 m², ter. 12 m²
9 980 000 CZK
Show property
Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m
Praha 1

Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m

4 + 1 226 m², bal. 7 m², ter. 24 m²
price upon request
Show property
Luxusní kancelář na prodej Praha 1 - Staré
Praha 1

Luxusní kancelář na prodej Praha 1 - Staré

4 + KK 229 m²
50 000 000 CZK
Show property
Penthouse s výhledem na Hrad na prodej - 251m
Praha 1

Penthouse s výhledem na Hrad na prodej - 251m

4 + KK 288 m², ter. 37 m²
price upon request
Show property
Byt na prodej Praha 1 - Josefov - 125m
Praha 1

Byt na prodej Praha 1 - Josefov - 125m

3 + KK 125 m²
price upon request
Show property
Luxusní rodinný dům Praha 6 - Ořechovka
Praha 6

Luxusní rodinný dům Praha 6 - Ořechovka

5 + 1 246 m²
46 900 000 CZK
Show property
Luxusní byt k prodeji - Praha 5 - 93m
Praha 5

Luxusní byt k prodeji - Praha 5 - 93m

3 + KK 93 m², ter. 11 m²
11 228 000 CZK
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 127m²
Praha 1

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 127m²

127 m²
87 852 CZK
Show property
Prodej luxusního bytu Praha 4 - 214m
Praha 4

Prodej luxusního bytu Praha 4 - 214m

4 + KK 214 m², ter. 59 m²
price upon request
Show property
Luxusní kancelář na pronájem - Praha 1 - Nové
Praha 1

Luxusní kancelář na pronájem - Praha 1 - Nové

3 + 1 117 m², bal. 3 m²
37 500 CZK
Show property
Pronájem luxusní kancelář Praha 1 - 55m
Praha 1

Pronájem luxusní kancelář Praha 1 - 55m

2 + 1 58 m², bal. 6 m²
27 000 CZK
Show property
Obchodní prostor k pronájmu, Praha 1 - 249m²
Praha 1

Obchodní prostor k pronájmu, Praha 1 - 249m²

249 m²
216 329 CZK
Show property
Kancelář na pronájem Praha 1 - 52m
Praha 1

Kancelář na pronájem Praha 1 - 52m

54 m², bal. 2 m²
18 000 CZK
Show property
Obchodní prostor k pronájmu, Praha 1 - 48m²
Praha 1

Obchodní prostor k pronájmu, Praha 1 - 48m²

48 m²
46 000 CZK
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 153m²
Praha 1

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 153m²

153 m²
93 789 CZK
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 146m²
Praha 1

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 146m²

146 m²
93 392 CZK
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 5 - 274m2
Praha 5

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 5 - 274m2

price upon request
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 5 - 265m2
Praha 5

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 5 - 265m2

price upon request
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 2 - 684m
Praha 2

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 2 - 684m

993 m², ter. 309 m²
price upon request
Show property
Obchodní prostor k pronájmu, Malá Strana
Praha 5

Obchodní prostor k pronájmu, Malá Strana

154 m²
price upon request
Show property
Restaurace na pronájem Troja - 397m
Praha 7

Restaurace na pronájem Troja - 397m

Atypický 397 m², ter. 37 m²
price upon request
Show property
Byt s terasou na pronájem Praha 10 - 73m
Praha 10

Byt s terasou na pronájem Praha 10 - 73m

2 + KK 73 m², ter. 14 m²
25 000 CZK
Show property
Obchodní prostor k pronájmu, Malá Strana
Praha 2

Obchodní prostor k pronájmu, Malá Strana

171 m²
price upon request
Show property
Luxusní kancelář k pronájmu v centru Prahy
Praha 2

Luxusní kancelář k pronájmu v centru Prahy

130 m²
42 900 CZK
Show property
Luxusní kancelář s terasou Praha 1 - 321m
Praha 1

Luxusní kancelář s terasou Praha 1 - 321m

465 m², ter. 144 m²
41 928 000 CZK
Show property
Kancelář k pronájmu, Praha 10 - 150m
Praha 10

Kancelář k pronájmu, Praha 10 - 150m

162 m², ter. 12 m²
price upon request
Show property
Vila na prodej Praha 6 - 277m
Praha 6

Vila na prodej Praha 6 - 277m

7 + 1 277 m²
18 750 000 CZK
Show property
Prodej luxusní administrativní budovy v okolí
Praha 9

Prodej luxusní administrativní budovy v okolí

5 + 2 1173 m²
price upon request
Show property
Kancelářské prostory na prodej na Praze 8
Praha 8

Kancelářské prostory na prodej na Praze 8

Atypický 489 m², ter. 211 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt s terasou Troja 152m
Praha 7

Luxusní byt s terasou Troja 152m

2 + KK 152 m²
31 800 000 CZK
Show property
Obchodní prostor na prodej na Praze 8 - Karlín
Praha 8

Obchodní prostor na prodej na Praze 8 - Karlín

Atypický 489 m², ter. 211 m²
price upon request
Show property
Byt Smetanovo nábřeží 191m
Praha 1

Byt Smetanovo nábřeží 191m

4 + KK 191 m², bal. 3 m²
price upon request
Show property
Luxusní penthouse Troja 550m
Praha 7

Luxusní penthouse Troja 550m

Atypický 550 m², bal. 4 m², ter. 9 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt na prodej Praha 8 - 113m
Praha 8

Luxusní byt na prodej Praha 8 - 113m

4 + KK 113 m²
19 300 000 CZK
Show property
Luxusní byt na prodej - Praha 5 - Smíchov
Praha 5

Luxusní byt na prodej - Praha 5 - Smíchov

4 + KK 185 m², ter. 50 m²
22 090 000 CZK
Show property
Luxusní kancelář Staré město - Praha 1 - 118m
Praha 1

Luxusní kancelář Staré město - Praha 1 - 118m

3 + 1 118 m², bal. 3 m²
price upon request
Show property
Byt na pronájem Nové Město - Praha 1 - 72m
Praha 1

Byt na pronájem Nové Město - Praha 1 - 72m

2 + KK 74 m², bal. 2 m²
22 000 CZK
Show property
Luxusní byt na prodej na Praze 5 -115m
Praha 5

Luxusní byt na prodej na Praze 5 -115m

3 + KK 115 m²
price upon request
Show property
Prodej luxusní vily v okolí Prahy
Praha 9

Prodej luxusní vily v okolí Prahy

5 + 2 1173 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt s výhledem 177m
Praha 2

Luxusní byt s výhledem 177m

4 + 1 177 m²
120 000 CZK
Show property
Komerční prostor k pronájmu Praha 5 - 230m
Praha 5

Komerční prostor k pronájmu Praha 5 - 230m

Atypický 230 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt na pronájem Nové Město - 117m
Praha 1

Luxusní byt na pronájem Nové Město - 117m

3 + 1 119 m², bal. 2 m²
price upon request
Show property
Byt na pronájem-Praha
Praha 3

Byt na pronájem-Praha

3 + 1 111 m²
49 000 CZK
Show property
Supermakléřky - real estate comics