Chystáte sa kúpiť radovku? Inšpirujte sa z histórie alebo zo sveta

Skvosty českej architektúry medzi radovými domami – Baťa vedel, ako si udržať ľudí!
12.May 2021
 

Typizované stavby, trochu hanlivo nazývané „domy ako cez kopírák“, sprevádzajú civilizáciu počas všetkých období historického vývoja a sú obľúbené dodnes. Predstavujú dostupnejšiu formu bývania. Kúpa radového domu nie je náročná úloha, teda o nič náročnejšia než u iného domu alebo bytu. Rozhodnúť sa musíte len podľa toho, aký máte rozpočet a kde chcete bývať. Potom stačí už len urobiť si prieskum trhu a nájsť najlepšieho predajcu.

Matka s dcerou na ulici před řadovými domky

V súčasnosti ponúkajú radové domy napríklad mnohí developeri v Prahe 4 a 5. Čo by vám mohlo uľahčiť rozhodovanie?

● Viacero úrovní a kategórií domu

Môžete sa sami rozhodnúť, koľko má mať váš dom poschodí – najbežnejšie je prízemie a poschodie, často nechýba ani obývateľné podkrovie, hojne využívané ako spálňa alebo pracovňa s kúpeľňou. Výber je rôznorodý, takže si môžete skutočne vybrať presne podľa svojich potrieb.

Rodinný dům na prodej - Praha 4 - Braník
Rodinný dům na prodej - Praha 4 - Braník, Praha 4

● Priestor

Radové domy sú väčšinou v porovnaní s bytmi veľmi priestranné, a to čo sa týka podlahovej plochy, ako aj pridružených vonkajších priestorov – nechýba záhradka s miestom na posedenie alebo grilovacím kútom či dokonca malým bazénom.

Interiér s výhledem. Řadové domy na Praze 4
Interiér s výhledem. Řadové domy na Praze 4 • Source: Y&T Luxury Property

● Minimálna údržba

Radovka má veľkú výhodu v tom, že sú v jej prípade oveľa menšie náklady na údržbu. Spoločné priestory, dvory a verandy sú udržiavané – nemusíte sa starať o kosenie trávy ani odstraňovanie divokej buriny. Samozrejme, mimo váš domov.

Ukázka moderního řadového domu v Německu
Ukázka moderního řadového domu v Německu • Source: Profimedia

● Parkovacia služba

Radové domy takisto nemajú problém s parkovacími miestami. Svoje vozidlo môžete zaparkovať buď za bránou pred domom, alebo v blízkosti domu, kde naň budete stále vidieť.

Prodej rodinného domu Praha 5 - Malvazinky
Prodej rodinného domu Praha 5 - Malvazinky, Praha 5

● Susedské vzťahy

Hoci to nemusí byť benefit pre každého, príjemní susedia sú vždy radosť a často aj pomoc. Kúpa radového domu tak môže vytvoriť príjemné prostredie pre váš život.

● Príjemná uniformita domu

Kúpa radového domu vytvára harmóniu a jednotu, keďže väčšina domov sa na seba podobá. Majú rovnaký tvar, štruktúru a veľkosť.

● Vybavenie „na mieru“

Pri nákupe radovky hrá zásadnú rolu jednoduchosť a pohodlie. Každý developer ponúka iné služby, väčšinou je však možnosť vybrať si z množstva materiálov a doplnkového vybavenia podľa vášho vkusu.

● Efektívny ďalší predaj

Radovky sa veľmi dobre a efektívne predávajú, takže keď sa raz rozhodnete presťahovať sa, zrejme nebudete mať problém. Moderné možnosti radových domov lákajú čoraz viac záujemcov.

Zaujímavosti z histórie: skvostné Baťove domy

Typizované stavby, trochu hanlivo nazývané „domy ako cez kopírák“, sprevádzajú civilizáciu počas všetkých období historického vývoja a sú obľúbené dodnes. Predstavujú dostupnejšiu formu bývania…

Baťovy domky od Jana Kotěry jsou chloubou prvních řadovek. Nabízely na svou dobu nadstandardní vybavení.
Baťovy domky od Jana Kotěry jsou chloubou prvních řadovek. Nabízely na svou dobu nadstandardní vybavení. • Source: Profimedia

Stavali sa napríklad v radových kolóniách v Zlíne: Baťove domy rozhodne patria k tým architektonicky vydareným. Prvé boli postavené v robotníckej kolónii, ktorú architekt Jan Kotěra navrhol pre firmu Baťa v zlínskej štvrti Letná. Niekoľko ďalších kolónií vzniklo ešte aj v iných zlínskych častiach. Vo svojej dobe poskytovali domčeky nadštandardné bývanie s elektrinou a tečúcou vodou. A už vtedy sa myslelo aj na zeleň: pozemky nie sú oddelené plotmi a záhrady prirodzene prechádzajú do voľnej prírody. Baťovské domy nie sú všetky úplne rovnaké, tie úplne prvé mali manzardové strechy a omietku a je ich len pár.

Pražská Ořechovka a ďalšie Freiwaldove diela

Ďalším príkladom toho, že typizované domy nemusia byť vždy nudné, sú bytové domy na pražskej Ořechovke, za ktorými stojí architekt Jindřich Freiwald. Hneď po vojne, v roku 1919, navrhol radové domy pre vilovú kolóniu Ořechovka v uliciach Klidná a Dělostřelecká. Z rovnakej dielne pochádzajú aj bytové domy Na Perníkářke v Praze alebo v Hradci Králové družstevné bytové domy v ulici Čelakovského z roku 1920.

Pražská Ořechovka je nádhernou ukázkou vil i řadových domků z období české moderny. Dvojvila Emila Filly a F. Krejčího, Lomena ulice, architekt Pavel Janák (1923-24)
Pražská Ořechovka je nádhernou ukázkou vil i řadových domků z období české moderny. Dvojvila Emila Filly a F. Krejčího, Lomena ulice, architekt Pavel Janák (1923-24) • Source: Profimedia

V prvej polovici 20. rokov sa Freiwald s Jaroslavom Böhmom zameriavali najmä na rozvíjanie ideálnych dispozícií a dekoratívnych foriem dostupného bývania. Vznikli tak ideálne dvoj- a štvordomy, ktoré možno nazvať originálnou štýlovou syntézou. Spojili sa v nich prvky vyložene modernistické, presadzované pred vojnou Kotěrovou školou, s prvkami prevzatými z ľudovej architektúry a lokálnych, regionálnych zdrojov alebo z architektúry historickej.

Také radové domy realizovali Freiwald s Böhmom v Kolíne, Sušici (štvrť „Benátky“ z roka 1924), v Duchcove (1922 – 1924) či v súťažiach na typové domy pre Spořilov (1925) a Mělník (1927).

Zaujímavosti zo sveta

Radové domy sa stavajú aj inde vo svete. Napríklad v Anglicku alebo Amerike sa nazývajú mestské domy a na rozdiel od nás tu môžu platiť určité komunitné pravidlá.

Amerika – vekové obmedzenie

„V Severnej Amerike sa mestský dom vyvinul a stal sa známym ako dom s niekoľkými poschodiami, vybudovaný na malej ploche,“

vysvetľuje realitný profesionál Todd Mahovlich.

„Domy boli obvykle v dochádzkovej vzdialenosti od hromadnej dopravy a priemyselných oblastí a boli dostatočne luxusné, aby vyhovovali aj bohatým.“

Zatiaľ čo spočiatku bol populárny vo veľkých mestách, ako je New York, Boston, Filadelfia, Chicago a San Francisco, mestský dom sa nakoniec stal základom v stovkách miest po celej krajine.

Klasický řadový / městský komunitní dům v Bostonu.
Klasický řadový / městský komunitní dům v Bostonu. • Source: Profimedia

Dnes kúpa radového domu v Amerike často zahŕňa život podobne orientovaných domácností. Radovky sú väčšinou združením vlastníkov domov, ktoré dozerá na každodenné fungovanie komunity a stanovuje pravidlá vrátane údržby spoločných priestorov a odstraňovania odpadkov. Väčšinou sa môže vyjadrovať aj k farbe vonkajších stien domov.

Napríklad v Amerike je dokonca možné povedať, kto bude alebo nebude v dome bývať, môže byť obmedzená veľkosť chovu domácich miláčikov, niekde je dokonca obmedzený minimálny vek obyvateľov. Majiteľ domu súhlasí s tým, že bude po nákupe dodržiavať zmluvy, podmienky a obmedzenia združenia vlastníkov bytov a domov.

Prodej rodinného domu na Praze 5 - Jinonice
Prodej rodinného domu na Praze 5 - Jinonice, Praha 5

Vlastniť radový dom v Štátoch nemusí byť nutne lacnejšie ako rodinný dom. Dôvodom je to, že u radoviek môže družstvo vyžadovať podieľanie sa na spoločných investíciách, napríklad keď potrebuje strecha opravu alebo výmenu.

Cena samotného radového domu je však všeobecne nižšia ako u samostatne stojaceho rodinného domu rovnakej veľkosti a lokality. Aj preto sú radovky dobrým štartovacím domom pre zákazníkov, ktorí kupujú bývanie prvýkrát, a pre tých, ktorí majú obmedzený rozpočet.

Napríklad stredná cena za rodinný dom v San Francisku je 1,61 milióna dolárov a náklady na byt v San Francisku (ktorý spadá niekde medzi mestský dom a rodinný dom) sú 1,17 milióna dolárov.

Anglicko – pôvod už v 18. storočí

V Anglicku sú typické radové domy, ktoré poznáme z filmov, nazývané domami mestskými. Bohatí britskí vlastníci pôdy a šľachta vytvorili tento termín v 18. storočí. To bola doba, keď sa rodiny húfne balili a sťahovali sa zo statkov do miest, za lepším životom. Brali so sebou služobníctvo aj široké potomstvo, aby si užívali všetky vymoženosti mesta – spoločenské akcie, plesy a „poobedný čaj o piatej“.

Mestské domy umožnili týmto zámožným rodinám pohodlne sa vojsť do jedinej nehnuteľnosti uprostred mesta bez toho, aby museli vlastniť veľa pozemkov, ako tomu bolo na vidieku.

Prodej rodinného domu Praha 5 - Malvazinky
Prodej rodinného domu Praha 5 - Malvazinky, Praha 5

Tiež premýšľate o radovke?

Zatiaľ čo radové domy sa v spoločnosti 21. storočia rozšírili na predmestiach, naďalej ide o veľmi atraktívne lokality s kompletnou občianskou vybavenosťou. Možno sa neocitnete uprostred najhorúcejšej štvrte v centre mesta, ale rozhodne budete mať okolo seba všetko, čo potrebujete.

Interiér řadového domu na Praze 4
Interiér řadového domu na Praze 4 • Source: Y&T Luxury Property

Vo všeobecnosti platí, že mestské domy sa obvykle nachádzajú vo veľkých mestách a mestských oblastiach, kde sú rodinné domy drahšie alebo neexistujú. To znamená, že umiestnenie mestského domu je ideálne pre tých, ktorí milujú bývanie v blízkosti mestských centier, skvelých reštaurácií, bohatých možností zábavy, parkov a verejnej dopravy. Ak hľadáte dom s vybavením veľkomesta bez ceny rodinného domu alebo nepríjemností výškovej budovy, radovka bude pre vás ako stvorená.

Pre kupujúcich, ktorí kupujú dom prvýkrát, je bývanie v radovke perfektnou alternatívou k vlastníctvu rodinného domu.

Luxury Prague Life

Photo gallery (0)

View photo gallery

About the author

Kristina Vacková
Luxury Real Estates
Penthouse Troja 309m
Praha 7

Penthouse Troja 309m

5 + KK 309 m², ter. 52 m²
price upon request
Show property
Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí
Praha 6

Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí

7 + 2 440 m², bal. 5 m²
price upon request
Show property
Luxusní vila na prodej Praha východ -1406m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej Praha východ -1406m

5 + KK 298 m², ter. 31 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt s terasou - Praha 1 - Nové Město
Praha 1

Luxusní byt s terasou - Praha 1 - Nové Město

6 + KK 445 m², ter. 144 m²
57 475 000 CZK
Show property
Luxusní vila na prodej - Praha - západ - 632m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej - Praha - západ - 632m

6 + KK 632 m²
price upon request
Show property
Luxusní vila na prodej - Praha - Západ - 750m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej - Praha - Západ - 750m

7 + 1 750 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m
Praha 6

Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m

5 + KK 426 m², ter. 250 m²
price upon request
Show property
Prodej luxusního mezonetového bytu na Praze 8
Praha 8

Prodej luxusního mezonetového bytu na Praze 8

3 + KK 145 m², ter. 11 m²
18 490 000 CZK
Show property
Luxusní byt na prodej Praha - 320m
Praha 5

Luxusní byt na prodej Praha - 320m

5 + KK 320 m², bal. 4 m², ter. 38 m²
price upon request
Show property
Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha
Praha 6

Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha

Atypický 620 m²
price upon request
Show property
Byt na prodej Smetanovo nábřeží 235m
Praha 1

Byt na prodej Smetanovo nábřeží 235m

5 + KK 235 m²
79 000 000 CZK
Show property
Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m
Praha 8

Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m

4 + KK 146 m², ter. 27 m²
price upon request
Show property
Byt na prodej v historickém paláci - Praha 1
Praha 1

Byt na prodej v historickém paláci - Praha 1

5 + 1 143 m²
price upon request
Show property
Prodej luxusního bytu s terasou - Praha 4
Praha 4

Prodej luxusního bytu s terasou - Praha 4

1 + KK 55 m², ter. 12 m²
9 980 000 CZK
Show property
Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m
Praha 1

Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m

4 + 1 226 m², bal. 7 m², ter. 24 m²
price upon request
Show property
Luxusní kancelář na prodej Praha 1 - Staré
Praha 1

Luxusní kancelář na prodej Praha 1 - Staré

4 + KK 229 m²
50 000 000 CZK
Show property
Penthouse s výhledem na Hrad na prodej - 251m
Praha 1

Penthouse s výhledem na Hrad na prodej - 251m

4 + KK 288 m², ter. 37 m²
price upon request
Show property
Byt na prodej Praha 1 - Josefov - 125m
Praha 1

Byt na prodej Praha 1 - Josefov - 125m

3 + KK 125 m²
price upon request
Show property
Luxusní rodinný dům Praha 6 - Ořechovka
Praha 6

Luxusní rodinný dům Praha 6 - Ořechovka

5 + 1 246 m²
46 900 000 CZK
Show property
Luxusní byt k prodeji - Praha 5 - 93m
Praha 5

Luxusní byt k prodeji - Praha 5 - 93m

3 + KK 93 m², ter. 11 m²
11 228 000 CZK
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 127m²
Praha 1

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 127m²

127 m²
87 852 CZK
Show property
Prodej luxusního bytu Praha 4 - 214m
Praha 4

Prodej luxusního bytu Praha 4 - 214m

4 + KK 214 m², ter. 59 m²
price upon request
Show property
Luxusní kancelář na pronájem - Praha 1 - Nové
Praha 1

Luxusní kancelář na pronájem - Praha 1 - Nové

3 + 1 117 m², bal. 3 m²
37 500 CZK
Show property
Pronájem luxusní kancelář Praha 1 - 55m
Praha 1

Pronájem luxusní kancelář Praha 1 - 55m

2 + 1 58 m², bal. 6 m²
27 000 CZK
Show property
Obchodní prostor k pronájmu, Praha 1 - 249m²
Praha 1

Obchodní prostor k pronájmu, Praha 1 - 249m²

249 m²
216 329 CZK
Show property
Kancelář na pronájem Praha 1 - 52m
Praha 1

Kancelář na pronájem Praha 1 - 52m

54 m², bal. 2 m²
18 000 CZK
Show property
Obchodní prostor k pronájmu, Praha 1 - 48m²
Praha 1

Obchodní prostor k pronájmu, Praha 1 - 48m²

48 m²
46 000 CZK
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 153m²
Praha 1

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 153m²

153 m²
93 789 CZK
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 146m²
Praha 1

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 146m²

146 m²
93 392 CZK
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 5 - 274m2
Praha 5

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 5 - 274m2

price upon request
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 5 - 265m2
Praha 5

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 5 - 265m2

price upon request
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 2 - 684m
Praha 2

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 2 - 684m

993 m², ter. 309 m²
price upon request
Show property
Obchodní prostor k pronájmu, Malá Strana
Praha 5

Obchodní prostor k pronájmu, Malá Strana

154 m²
price upon request
Show property
Restaurace na pronájem Troja - 397m
Praha 7

Restaurace na pronájem Troja - 397m

Atypický 397 m², ter. 37 m²
price upon request
Show property
Byt s terasou na pronájem Praha 10 - 73m
Praha 10

Byt s terasou na pronájem Praha 10 - 73m

2 + KK 73 m², ter. 14 m²
25 000 CZK
Show property
Obchodní prostor k pronájmu, Malá Strana
Praha 2

Obchodní prostor k pronájmu, Malá Strana

171 m²
price upon request
Show property
Luxusní kancelář k pronájmu v centru Prahy
Praha 2

Luxusní kancelář k pronájmu v centru Prahy

130 m²
42 900 CZK
Show property
Luxusní kancelář s terasou Praha 1 - 321m
Praha 1

Luxusní kancelář s terasou Praha 1 - 321m

465 m², ter. 144 m²
41 928 000 CZK
Show property
Kancelář k pronájmu, Praha 10 - 150m
Praha 10

Kancelář k pronájmu, Praha 10 - 150m

162 m², ter. 12 m²
price upon request
Show property
Vila na prodej Praha 6 - 277m
Praha 6

Vila na prodej Praha 6 - 277m

7 + 1 277 m²
18 750 000 CZK
Show property
Prodej luxusní administrativní budovy v okolí
Praha 9

Prodej luxusní administrativní budovy v okolí

5 + 2 1173 m²
price upon request
Show property
Kancelářské prostory na prodej na Praze 8
Praha 8

Kancelářské prostory na prodej na Praze 8

Atypický 489 m², ter. 211 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt s terasou Troja 152m
Praha 7

Luxusní byt s terasou Troja 152m

2 + KK 152 m²
31 800 000 CZK
Show property
Obchodní prostor na prodej na Praze 8 - Karlín
Praha 8

Obchodní prostor na prodej na Praze 8 - Karlín

Atypický 489 m², ter. 211 m²
price upon request
Show property
Byt Smetanovo nábřeží 191m
Praha 1

Byt Smetanovo nábřeží 191m

4 + KK 191 m², bal. 3 m²
price upon request
Show property
Luxusní penthouse Troja 550m
Praha 7

Luxusní penthouse Troja 550m

Atypický 550 m², bal. 4 m², ter. 9 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt na prodej Praha 8 - 113m
Praha 8

Luxusní byt na prodej Praha 8 - 113m

4 + KK 113 m²
19 300 000 CZK
Show property
Luxusní byt na prodej - Praha 5 - Smíchov
Praha 5

Luxusní byt na prodej - Praha 5 - Smíchov

4 + KK 185 m², ter. 50 m²
22 090 000 CZK
Show property
Luxusní kancelář Staré město - Praha 1 - 118m
Praha 1

Luxusní kancelář Staré město - Praha 1 - 118m

3 + 1 118 m², bal. 3 m²
price upon request
Show property
Byt na pronájem Nové Město - Praha 1 - 72m
Praha 1

Byt na pronájem Nové Město - Praha 1 - 72m

2 + KK 74 m², bal. 2 m²
22 000 CZK
Show property
Luxusní byt na prodej na Praze 5 -115m
Praha 5

Luxusní byt na prodej na Praze 5 -115m

3 + KK 115 m²
price upon request
Show property
Prodej luxusní vily v okolí Prahy
Praha 9

Prodej luxusní vily v okolí Prahy

5 + 2 1173 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt s výhledem 177m
Praha 2

Luxusní byt s výhledem 177m

4 + 1 177 m²
120 000 CZK
Show property
Komerční prostor k pronájmu Praha 5 - 230m
Praha 5

Komerční prostor k pronájmu Praha 5 - 230m

Atypický 230 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt na pronájem Nové Město - 117m
Praha 1

Luxusní byt na pronájem Nové Město - 117m

3 + 1 119 m², bal. 2 m²
price upon request
Show property
Byt na pronájem-Praha
Praha 3

Byt na pronájem-Praha

3 + 1 111 m²
49 000 CZK
Show property
Supermakléřky - real estate comics