Top hledané
Výsledky (0)
Sčítanie prebehne na jar 2021, zapojiť sa musia všetci

Česko sa po 10 rokoch znova spočíta: poznáme prvé detaily sčítania ľudu 2021

David Budai
12.Aug 2020
+ Pridať na Seznam.cz
2 minuty čtení
Tisková konference ke sčítání lidu v roce 2021

Po desiatich rokoch čaká Česko opäť celoštátne sčítanie ľudu. Zúčastniť sa musí každý, a to vyplnením online dotazníka alebo papierového formulára. „Sčítacích“ otázok bude tentokrát menej a vyplňovanie cez internet by nemalo zabrať viac ako 15 minút. Práve dôraz na elektronizáciu sčítania je v súčasnej neistej koronavírusovej situácii zásadný.

Marek Rojíček z Českého statictikého úřadu mluví o sčítání lidu v roce 2021
Tisková koneference ke sčítání lidu v roce 2021
Sčítání bude možné provést snadno přes internet

Prvé sčítanie v samostatnom Česku prebehlo v roku 2001 a vtedy bolo ešte všetko riešené zložitými, mnohostránkovými formulármi. Vyplňovanie trvalo dlho a vyžadovalo náročnú koordináciu komisárov, ktorí formuláre zbierali a spracovávali.

Všetko sa zjednodušilo pri sčítaní v roku 2011, keď dostalo väčší priestor vyplňovanie cez internet. A práve internet bude hrať zásadnú rolu aj pri sčítaní v budúcom roku. „Primárne kladieme dôraz na online sčítanie, ktoré je možné urobiť bezpečne z domova. Pri ňom sa nenakazíte chrípkou ani koronavírusom,“ vraví Marek Rojíček, predseda Českého štatistického úradu. Naposledy sa podľa neho online sčítalo 25 % ľudí, tentokrát úrad očakáva, že tak urobí najmenej 60 % ľudí.

Ako fotografia obyvateľstva

„Sčítanie je akási fotografia obyvateľstva a zisťuje štruktúru spoločnosti, teda ľudí, domov a bytov. Zaujíma nás, ako ľudia žijú, pracujú a aké majú vzdelanie či národnosť,“ vysvetlil Rojíček a dodal, že sčítanie ľudu prebieha vo väčšine zemí sveta. „V dnešnom prepojenom svete ide o vysoko koordinovanú záležitosť. Má aj dlhú historickú tradíciu, konkrétne na českom území máme presné dáta od roka 1869,“ dodal.

Luxusní byt na pronájem - Praha 1 - Nové Město
Luxusní byt na pronájem - Praha 1 - Nové Město, Praha 1

Rozpočet na sčítanie v roku 2021 je celkom 2,1 miliardy českých korún (viac ako 80 miliónov eur, pozn. red.) a zapojí sa doň viac ako 10 tisíc pracovníkov a komisárov. Pôjde o kombináciu štatistikov a pracovníkov Českej pošty, ktorá bude zaisťovať roznášanie a zber papierových formulárov v teréne. Sčítanie je povinné a ak sa niekto nezúčastní, hrozí mu pokuta 10 000 českých korún (asi 383 eur, pozn. red.).

Kedy bude sčítanie prebiehať?

Online sčítanie: 27. marca až 9. apríla 2021

Papierové sčítanie: 17. apríla až 11. mája 2021

Zverejnenie výsledkov sčítania: prelom 2021/2022

Čo sa bude pri sčítaní zisťovať?

Povinne sa budú vyplňovať základné informácie a základné údaje o osobách, domácnostiach a bývaní. Otázky týkajúce sa národnosti alebo náboženstva sú dobrovoľné. Štátne občianstvo, rodinný stav alebo informácie o nehnuteľnostiach sa už zisťovať nebudú, štát má totiž tieto informácie vo svojich registroch a použije ich na účely sčítania. Nezisťujú sa ani majetkové pomery či zdravotný stav ľudí.

Podstatné je, že všetky údaje budú po sčítaní anonymizované a využité len na vytvorenie štatistík. Formuláre, ktoré obyvatelia vyplnia, sa po dokončení sčítania skartujú.

Luxusní byt na pronájem - Praha 1 - Nové Město
Luxusní byt na pronájem - Praha 1 - Nové Město, Praha 1

Zaujímavosti z predchádzajúcich sčítaní

Sčítanie prebieha zvyčajne každých 10 rokov, vynechané ale bolo napríklad počas 2. svetovej vojny.

Jedno z prvých sčítaní, ešte pred jeho pravidelnou a modernou podobou, sa konalo už v roku 1770 na základe rozhodnutia Márie Terézie. Vtedy sa sčítali ľudia, domy a ťažný dobytok. Po sčítaní si už ľudia nesmeli zmeniť priezvisko.

Pri sčítaní v roku 1890 nastala zvláštna situácia v pivovare v Českých Budějoviciach. Šéfovia vtedy naliehali na zamestnancov, aby sa prihlásili k nemeckej národnosti a jazyku, aj keď šlo väčšinou o Čechov.

Pri sčítaní v roku 2011 uviedlo dohromady 15 070 ľudí, že vyznávajú náboženstvo rytierov Jedi z filmovej ságy Star Wars.

Páčil sa vám článok?
Diskusie 0 Vstúpiť do diskusie