Top hledané
Výsledky (0)
Štve vás konzum? Inšpirujte sa severským životným štýlom!

Buďte spokojní. Vyskúšajte nový životní štýl LAGOM! Vieme, ako na to

Eva Ledecká
17.Aug 2020
+ Pridať na Seznam.cz
2 minuty čtení
Žijte spokojeně, žijte lagom!

Nezdá sa vám niekedy, že ľudia sú v poslednom čase všetkým tak nejako zahltení? Máme všetko, čo k životu potrebujeme, ale chceme viac. Doma sa nám kopia veci, ktoré už nepoužívame, ale zároveň ich nechceme vyhodiť. Firmy a továrne stále produkujú nový tovar, potraviny, oblečenie a my to kupujeme a potom vyhadzujeme. Napriek tomu nie sme šťastní. Štve vás to? V tom prípade možno nastal čas inšpirovať sa severským životným štýlom lagom, ktorého myšlienkou je žiť život, v ktorom ničoho nie je ani málo, ani veľa. Jednoducho tak akurát.

Lagom je výraz pochádzajúci zo švédčiny a viaže sa k nemu príslovie Lagom är bäst – Tak akurát je najlepšie. Nejde o nič svetoborné alebo zložité. Naopak, kúzlo tohto životného štýlu tkvie v jeho jednoduchosti. Možno taký život už žijete, len ste si ho nijako nepomenovali. Je totiž veľmi prirodzený.

V dnešnej dobe konzumu, keď je nám neustále niečo podsúvané, množstvo ľudí zabúda na to, čo im vlastne prináša radosť. Prepadli sme tomu, že cítime radosť, ak máme všetkého veľa. Kupujeme lacné veci, ktoré nevydržia a sú neekologické. Jeme potraviny plné chemikálií namiesto toho, aby sme si ich pripravili sami zdravým spôsobom.

Otvoriť v galérii (1)
Davy lidí v obchodním domě
Davy lidí v obchodním doměSource: pixabay.com/StockSnap

Stavební pozemek 2852 m2, Chržín
Stavební pozemek 2852 m2, Chržín, Okolí Prahy

O čom je lagom?

Gro myšlienky lagom je skromnosť, podpora ekológie a snaha o trvalo udržateľný prístup k životu. Základom je rovnováha vo všetkom, čo robíme, ako žijeme, čo vlastníme, čo nakupujeme atď. Tým si vytvoríme harmóniu v živote a budeme sa cítiť šťastnejší. Aspoň tak to vidia severania. Preto si kupujú estetický a funkčný nábytok, v prípade oblečenia zisťujú, kde a za akých podmienok bolo vyrobené, a kupujú si primerané množstvo zdravých a lokálnych potravín, z ktorých si varia. Nepotrebujú napríklad 20 pohárov z Číny, ale stačia im 4 kvalitné a s pekným dizajnom.

Ako na to?

Zamyslite sa nad tým, ako žijete. Rozhliadnite sa u seba doma, či všetko, čo tam máte, je estetické, funkčné a robí vám to radosť. Či vám jedlo z chladničky naozaj chutí alebo by ste v nej chceli mať vlastne niečo úplne iné. Zamerajte sa na minimalizmus, kvalitu a šetrnosť. Nakupujte uvážene. Zamyslite sa aj nad svojou prácou. Nepracujete príliš? Máte čas na rodinu a kamarátov? Aj v tom musí byť rovnováha, aby ste mohli viesť spokojnejší život. Za ničím sa príliš nehoňte, nechcite všetko a hneď. Na druhú stranu, ani nerezignujte. Skúste nájsť stred, skúste mať všetkého vo svojom živote „ani málo, ani veľa“.

Prečítajte si knihu

Ak sa chcete dozvedieť viac o tomto životnom štýle, ktorý môže priniesť do vášho života viac radosti a šťastia, na trhu nájdete aj knihu Lagom: Švédske umenie rovnováhy od autorov Jonnyho Jacksona a Eliasa Larsena. Skúste si ju prečítať, možno vás navedie na inú, šťastnejšiu životnú cestu.

Páčil sa vám článok?
Diskusie 0 Vstúpiť do diskusie