Ako veľmi záleží na farbe alebo prečo je Krtko čierny?

LP-Life vytvoril sériu článkov a rozhovorov, v ktorých mapuje, ako veľmi je český národ tolerantný k iným etnikám
25.Aug 2021
 

Krtko. Málokomu ho musíme predstavovať. Nehovorí, ale každý mu rozumie a každý si ho zamiluje. Dokonca natoľko, že sa stal populárnym ďaleko za hranicami Česka. Reč je o roztomilej animovanej postavičke, ktorá preslávila Čechov až v Ázii. Nenápadný, mlčiaci, čierny. Prirodzený. Pre niekoho smutný. Ale vždy sám sebou. Napadlo vám niekedy, prečo pán režisér Zdeněk Miler nenakreslil Krtka farebného? Len preto, že čierna je jeho prirodzenou farbou? Alebo preto, aby sa odlíšil od disneyovsky farebných, až krikľavých postavičiek so zdeformovanými tvárami, ktoré sa snažia za každú cenu zapáčiť publiku? Pravdou je, že pre každého je prirodzená nejaká farba a každý z nás je iný.

Otevření pobočky pařížského muzea voskových figurín Musée Grévin. Krtek.

Krtko je čierny. A dobyl svet. V nohaviciach, v rakete, v autíčku. A dokonca sa dostal aj do Číny, ale to už v inej rozprávke. Alebo do vesmíru, keďže je obľúbenou postavičkou amerického astronauta Andrewa Feustela, ktorý bez neho nevynechá jedinú cestu.

Káčery z Káčerova vyzerajú ako káčery, sú biele a odlišujú sa len čapičkami, ktorú skutočné káčery nenosia. A čo taký Káčer Donald alebo Myšiak Mickey? Bob a Bobek zase vyzerajú úplne ako biele králiky, len s tým rozdielom, že žijú v klobúku kúzelníka Pokustóna, kde by asi normálne králiky nežili. A to je práve tá anotácia. Kde žiť, keď tvoja prirodzená farba pleti je trochu iná alebo je typická len pre nejakú krajinu alebo oblasť?

Krteček v raketě
Krteček v raketě • Source: Dan Materna / MAFRA / Profimedia

Prečo je teda Krtko čierny? Prečo Miler, ktorý skúšal namaľovať nespočetne najrôznejších roztomilých postavičiek, získal srdce ľudí ďaleko za hranicami Česka? Mohlo to byť práve preto, že stavil na prirodzenosť? Čierna je, ako všetci vieme, skutočnou farbou krtkov. Líška je oranžová. Tiger je pásikavý. Žaba je zelená. Rybárik jasne modrý. Krtko je proste a jednoducho čierny a nikto sa nad tým ani v najmenšom nepozastavuje. Každý sme skrátka iný. Nevyberáme si, do akej rodiny sme sa narodili. A máme takú farbu kože, akú sme dostali do vienka. Vybrať sme si ju nemohli.

Luxusní vila na prodej na Praze 6-Bubeneč
Luxusní vila na prodej na Praze 6-Bubeneč, Praha 6

Pôrodník z Ghany rozdelil národ

V súvislosti s blížiacimi sa voľbami v Česku a dianím vo svete sme sa rozhodli priniesť v nasledujúcich týždňoch sériu článkov, rozhovorov, reportáží a osobných spovedí v rubrike Na vlastnú päsť, kde sa budeme venovať téme xenofóbie. Inšpirovali nás nielen udalosti novodobých dejín, ale aj naša nedávno vydaná a veľmi úspešná Rýchla spoveď s pôrodníkom z Ghany, ktorá na sociálnych médiách vzbudila toľko ohlasov, že sme sa nestačili diviť. A viete prečo? Pretože z vlastnej skúsenosti vieme, že „na černochov sa u nás nekliká“. Články o etnických skupinách nepatria k tým najčítanejším, takže sa pýtame prečo? Prečo rozhovor s pôrodníkom iného etnika vzbudil taký rozruch a úspech, a takú búrlivú a kontroverznú diskusiu?

Úspěšnost rozhovoru s porodníkem z Ghany
Úspěšnost rozhovoru s porodníkem z Ghany • Source: LP-Life

Naši diskutujúci sa rozdelili do dvoch skupín. Jedna hodnotila kvalitu človeka, kvalitu lekára a vôbec ju nezaujímala farba jeho pleti. Druhá skupina sa búrila. Objavili sa názory, že sa bábätko, ktoré príde na svet, hneď zľakne. Alebo otázky, prečo je pán doktor u nás a nelieči radšej ľudí vo svojej domovine, ktorou je Ghana. Najväčším paradoxom bolo, že keď sa naša redaktorka Karolína pána doktora pýtala, či cíti u Čechov xenofóbne prvky a stretáva sa s nimi, jednoznačne a bez váhania odpovedal, že nie, že sa s tým nikdy nestretol a nemá u nás problém. Tak ako to teda je? A čoho sa bojíme alebo čo sa nám nepáči?

Komentáře čtenářů k rozhovoru s porodníkem z Ghany
Komentáře čtenářů k rozhovoru s porodníkem z Ghany • Source: LP-Life

Komentáře čtenářů k rozhovoru s porodníkem z Ghany
Komentáře čtenářů k rozhovoru s porodníkem z Ghany • Source: LP-Life.cz

Komentáře čtenářů k rozhovoru s porodníkem z Ghany
Komentáře čtenářů k rozhovoru s porodníkem z Ghany • Source: LP-Life

Komentáře čtenářů k rozhovoru s porodníkem z Ghany
Komentáře čtenářů k rozhovoru s porodníkem z Ghany • Source: LP-Life

Strach z iného, nepoznaného

Práve preto vám v nasledujúcich týždňoch prinesieme malý exkurz nielen do súčasného zmýšľania ľudí v našej spoločnosti, ale aj do histórie. Budeme sa venovať pojmu xenofóbia, nie priamo rasizmu.

Politológ a odborník na extrémizmus Miroslav Mareš pre Dnes uviedol, že sa v Českej republike objavuje „ľudový rasizmus“, výraznejší je však voči rómskej komunite než černošskej.

„Černosi v Českej republike čelia predsudkom, ako je bučanie alebo iné rasistické gestá voči hráčom tmavej pleti na futbalových štadiónoch. Istý ľudový rasizmus sa objavuje v internetových diskusiách. Ale, samozrejme, nie je možné to paušalizovať, mnoho Čechov predsudky nemá,“

uvádza Miroslav Mareš, podľa ktorého sú napríklad Ukrajinci a Vietnamci v Čechách akceptovaní oveľa viac ako Rómovia, aj keď aj oni často čelia zločinom z nenávisti.

Xenofóbia je totiž pre našu populáciu typickejšia. Je definovaná ako nedôvera, strach, v najhorších prípadoch nenávisť ku všetkému neznámemu, a v prenesenom zmysle strach a nedôvera k cudzincom. Ako primárne príčiny rasizmu a xenofóbie sú pritom označované ekonomické faktory či kultúrne odlišnosti. Na základe ekonomických faktorov sú xenofóbiou najviac postihnutí ľudia na nižšom spoločenskom rebríčku či ľudia obávajúci sa o svoje postavenie, napríklad v časoch ekonomickej krízy. Kultúrne aspekty zase poukazujú na odlišnosť etnických menšín od majoritnej spoločnosti. A nakoniec, tretia teória vidí príčinu rasizmu a xenofóbie v problémoch modernej a postmodernej doby, ktorá ľuďom berie ich identitu. A práve tu sa dostávame do začarovaného kruhu. Príčinou xenofóbie môžu byť aj imigranti či snaha o udržanie si hierarchie v spoločnosti. Skrátka, príčinou môže byť všetko „iné“.

Černošská maminka s dítětem
Černošská maminka s dítětem • Source: Freepik

Generalizácia

Symbolom českej demokracie je prvá republika. Teda doba, ktorá býva označovaná ako akýsi náš zlatý vek. Často si ale neuvedomujeme nedostatky, ktoré demokratické zriadenie v tom čase malo.

V Českej televízii sa práve vysiela repríza seriálu První republika. Ubehlo len pár týždňov, odkedy bol jeden z kultových dolov venovaný Cigánom. A aj tu už bolo viditeľné, ako už len samotné zamestnanie Cigánov na statku za stravu vzbúrilo u jednej rodiny vlny nevôle. Už za prvej republiky, keď naša krajina stála na prahu historickej zmeny a ľudia sa tešili na „slobodu“, demokraciu a voľnosť, existovali predsudky. Vtedy sa týkali len toho, že „Cigáni kradnú a sú to čarodejníci“, navyše nikto nechápal ich kočovný spôsob života. Dnes je tento úzus iný. Inklinujeme ku zovšeobecňovaniu. Hádžeme ľudí do jedného vreca. Generalizujeme na základe jednej zlej skúsenosti. A to nám zostalo.

Pritom dejiny hovoria inak.

Skupina přátel různých etnických skupin
Skupina přátel různých etnických skupin • Source: Freepik

Môže za tým stáť syndróm malého národa?

Ani nemusíme chodiť ďaleko, aby sme videli zmenu. Prečo sa Česi toľko boja, a čoho? Je to syndróm malého, veľmi nadaného, ale často historicky utlačovaného národa? Je to strach z toho, aby sme skutočne neskončili len ako prekladisko Európy? Alebo to už som príliš ďaleko a lepšie by bolo „pozametať si pred vlastným prahom“?

Keď sa pozrieme k susedom, myslím do susedných krajín, našli by sme presne opačný príklad. Napríklad Anglicko, Holandsko alebo Francúzsko – tam všade je „multikultúra“ úplne normálna. Samozrejme, ide o kolonizátorov, ale to ani tak neospravedlňuje. V kozmopolitných krajinách, či ešte lepšie povedané, kozmopolitných a multikultúrnych mestách, žijú etnické menšiny vedľa seba bez problémov. Ľudia si zvykli a pripadá im to úplne normálne.

U nás sme si nezvykli a zvykáme si len ťažko. U nás sú týmito „inými kultúrami“ nielen ľudia iného etnika, ale aj menšiny, ako sú Slováci, Poliaci, Rusi, ale aj Vietnamci, Ukrajinci a mnoho ďalších. Zaujímavé je, že práve nám najbližšie národy sa často stretávajú s menšou toleranciou než napríklad Angličania alebo Američania. Pritom by sme sa mohli inšpirovať aj v našej histórii – všetko neznáme pre nás bolo najprv lákavé, nové, neobjavené.

Obľúbenosť modeliek podľa etnika?

A namiesto toho, aby sme boli s modernou dobou modernejší aj v názoroch, akosi stagnujeme alebo sa dokonca navraciame, retardujeme. LP-Life sa v nasledujúcich týždňoch pozrie na to, či máme cudzincov vo verejných službách, ako sa im u nás žije, aké problémy majú. Pracujú u nás cudzinci ako lekári? Hasiči? Policajti? Pozrieme sa na etnické rozdiely. Pozrieme sa na módu a rozdiely vo farbách nielen pleti, ale aj oblečenia, na farebnú typológiu. Zabrúsime do problematiky vzťahov medzi príslušníkmi iných národností. Pozrieme sa na to, prečo ľudia neklikajú na černochov na úvodnej fotografii alebo prečo sú modelky iného etnika u nás v porovnaní s Európankami či Američankami úplne prehliadané. Internetové chovanie ľudí voči iným etnikám je navyše úplne nový – a veľmi závažný a nebezpečný – fenomén. Pod rúškom anonymity sme oveľa „otvorenejší“. Teda naše ústa sú…

Skrátka, náš exkurz sa bude zaoberať tým, čo by pre nás malo byť prirodzené – znášanlivosťou, pochopením a slušnosťou.

Naomi Campbell
Naomi Campbell • Source: Profimedia

Takže – buďme prirodzení. Rešpektujme, čo nám a iným bolo dané. A buďme slušní. A čítajte LP-Life!

Zdroje: geografie.cz, thecut.com, migraceonline.cz, irozhlas.cz, iDnes, MAYER, N. (1996): Une approche psycho-politique du racisme. Revue francaise de sociologie, c. 37, s. 419-438.

Luxury Prague Life

Photo gallery (2)

Bavící se přátelé
Tolerance. Skupina lidí v duhových trikách.
View photo gallery

About the author

Kristina Vacková
Luxury Real Estates
Penthouse Troja 309m
Praha 7

Penthouse Troja 309m

5 + KK 309 m², ter. 52 m²
price upon request
Show property
Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí
Praha 6

Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí

7 + 2 440 m², bal. 5 m²
price upon request
Show property
Luxusní vila na prodej Praha východ -1406m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej Praha východ -1406m

5 + KK 298 m², ter. 31 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt s terasou - Praha 1 - Nové Město
Praha 1

Luxusní byt s terasou - Praha 1 - Nové Město

6 + KK 445 m², ter. 144 m²
57 475 000 CZK
Show property
Luxusní vila na prodej - Praha - západ - 632m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej - Praha - západ - 632m

6 + KK 632 m²
price upon request
Show property
Luxusní vila na prodej - Praha - Západ - 750m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej - Praha - Západ - 750m

7 + 1 750 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m
Praha 6

Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m

5 + KK 426 m², ter. 250 m²
price upon request
Show property
Prodej luxusního mezonetového bytu na Praze 8
Praha 8

Prodej luxusního mezonetového bytu na Praze 8

3 + KK 145 m², ter. 11 m²
18 490 000 CZK
Show property
Luxusní byt na prodej Praha - 320m
Praha 5

Luxusní byt na prodej Praha - 320m

5 + KK 320 m², bal. 4 m², ter. 38 m²
price upon request
Show property
Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha
Praha 6

Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha

Atypický 620 m²
price upon request
Show property
Byt na prodej Smetanovo nábřeží 235m
Praha 1

Byt na prodej Smetanovo nábřeží 235m

5 + KK 235 m²
79 000 000 CZK
Show property
Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m
Praha 8

Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m

4 + KK 146 m², ter. 27 m²
price upon request
Show property
Byt na prodej v historickém paláci - Praha 1
Praha 1

Byt na prodej v historickém paláci - Praha 1

5 + 1 143 m²
price upon request
Show property
Prodej luxusního bytu s terasou - Praha 4
Praha 4

Prodej luxusního bytu s terasou - Praha 4

1 + KK 55 m², ter. 12 m²
9 980 000 CZK
Show property
Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m
Praha 1

Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m

4 + 1 226 m², bal. 7 m², ter. 24 m²
price upon request
Show property
Luxusní kancelář na prodej Praha 1 - Staré
Praha 1

Luxusní kancelář na prodej Praha 1 - Staré

4 + KK 229 m²
50 000 000 CZK
Show property
Penthouse s výhledem na Hrad na prodej - 251m
Praha 1

Penthouse s výhledem na Hrad na prodej - 251m

4 + KK 288 m², ter. 37 m²
price upon request
Show property
Byt na prodej Praha 1 - Josefov - 125m
Praha 1

Byt na prodej Praha 1 - Josefov - 125m

3 + KK 125 m²
price upon request
Show property
Luxusní rodinný dům Praha 6 - Ořechovka
Praha 6

Luxusní rodinný dům Praha 6 - Ořechovka

5 + 1 246 m²
46 900 000 CZK
Show property
Luxusní byt k prodeji - Praha 5 - 93m
Praha 5

Luxusní byt k prodeji - Praha 5 - 93m

3 + KK 93 m², ter. 11 m²
11 228 000 CZK
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 127m²
Praha 1

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 127m²

127 m²
87 852 CZK
Show property
Prodej luxusního bytu Praha 4 - 214m
Praha 4

Prodej luxusního bytu Praha 4 - 214m

4 + KK 214 m², ter. 59 m²
price upon request
Show property
Luxusní kancelář na pronájem - Praha 1 - Nové
Praha 1

Luxusní kancelář na pronájem - Praha 1 - Nové

3 + 1 117 m², bal. 3 m²
37 500 CZK
Show property
Pronájem luxusní kancelář Praha 1 - 55m
Praha 1

Pronájem luxusní kancelář Praha 1 - 55m

2 + 1 58 m², bal. 6 m²
27 000 CZK
Show property
Obchodní prostor k pronájmu, Praha 1 - 249m²
Praha 1

Obchodní prostor k pronájmu, Praha 1 - 249m²

249 m²
216 329 CZK
Show property
Kancelář na pronájem Praha 1 - 52m
Praha 1

Kancelář na pronájem Praha 1 - 52m

54 m², bal. 2 m²
18 000 CZK
Show property
Obchodní prostor k pronájmu, Praha 1 - 48m²
Praha 1

Obchodní prostor k pronájmu, Praha 1 - 48m²

48 m²
46 000 CZK
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 153m²
Praha 1

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 153m²

153 m²
93 789 CZK
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 146m²
Praha 1

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 146m²

146 m²
93 392 CZK
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 5 - 274m2
Praha 5

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 5 - 274m2

price upon request
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 5 - 265m2
Praha 5

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 5 - 265m2

price upon request
Show property
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 2 - 684m
Praha 2

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 2 - 684m

993 m², ter. 309 m²
price upon request
Show property
Obchodní prostor k pronájmu, Malá Strana
Praha 5

Obchodní prostor k pronájmu, Malá Strana

154 m²
price upon request
Show property
Restaurace na pronájem Troja - 397m
Praha 7

Restaurace na pronájem Troja - 397m

Atypický 397 m², ter. 37 m²
price upon request
Show property
Byt s terasou na pronájem Praha 10 - 73m
Praha 10

Byt s terasou na pronájem Praha 10 - 73m

2 + KK 73 m², ter. 14 m²
25 000 CZK
Show property
Obchodní prostor k pronájmu, Malá Strana
Praha 2

Obchodní prostor k pronájmu, Malá Strana

171 m²
price upon request
Show property
Luxusní kancelář k pronájmu v centru Prahy
Praha 2

Luxusní kancelář k pronájmu v centru Prahy

130 m²
42 900 CZK
Show property
Luxusní kancelář s terasou Praha 1 - 321m
Praha 1

Luxusní kancelář s terasou Praha 1 - 321m

465 m², ter. 144 m²
41 928 000 CZK
Show property
Kancelář k pronájmu, Praha 10 - 150m
Praha 10

Kancelář k pronájmu, Praha 10 - 150m

162 m², ter. 12 m²
price upon request
Show property
Vila na prodej Praha 6 - 277m
Praha 6

Vila na prodej Praha 6 - 277m

7 + 1 277 m²
18 750 000 CZK
Show property
Prodej luxusní administrativní budovy v okolí
Praha 9

Prodej luxusní administrativní budovy v okolí

5 + 2 1173 m²
price upon request
Show property
Kancelářské prostory na prodej na Praze 8
Praha 8

Kancelářské prostory na prodej na Praze 8

Atypický 489 m², ter. 211 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt s terasou Troja 152m
Praha 7

Luxusní byt s terasou Troja 152m

2 + KK 152 m²
31 800 000 CZK
Show property
Obchodní prostor na prodej na Praze 8 - Karlín
Praha 8

Obchodní prostor na prodej na Praze 8 - Karlín

Atypický 489 m², ter. 211 m²
price upon request
Show property
Byt Smetanovo nábřeží 191m
Praha 1

Byt Smetanovo nábřeží 191m

4 + KK 191 m², bal. 3 m²
price upon request
Show property
Luxusní penthouse Troja 550m
Praha 7

Luxusní penthouse Troja 550m

Atypický 550 m², bal. 4 m², ter. 9 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt na prodej Praha 8 - 113m
Praha 8

Luxusní byt na prodej Praha 8 - 113m

4 + KK 113 m²
19 300 000 CZK
Show property
Luxusní byt na prodej - Praha 5 - Smíchov
Praha 5

Luxusní byt na prodej - Praha 5 - Smíchov

4 + KK 185 m², ter. 50 m²
22 090 000 CZK
Show property
Luxusní kancelář Staré město - Praha 1 - 118m
Praha 1

Luxusní kancelář Staré město - Praha 1 - 118m

3 + 1 118 m², bal. 3 m²
price upon request
Show property
Byt na pronájem Nové Město - Praha 1 - 72m
Praha 1

Byt na pronájem Nové Město - Praha 1 - 72m

2 + KK 74 m², bal. 2 m²
22 000 CZK
Show property
Luxusní byt na prodej na Praze 5 -115m
Praha 5

Luxusní byt na prodej na Praze 5 -115m

3 + KK 115 m²
price upon request
Show property
Prodej luxusní vily v okolí Prahy
Praha 9

Prodej luxusní vily v okolí Prahy

5 + 2 1173 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt s výhledem 177m
Praha 2

Luxusní byt s výhledem 177m

4 + 1 177 m²
120 000 CZK
Show property
Komerční prostor k pronájmu Praha 5 - 230m
Praha 5

Komerční prostor k pronájmu Praha 5 - 230m

Atypický 230 m²
price upon request
Show property
Luxusní byt na pronájem Nové Město - 117m
Praha 1

Luxusní byt na pronájem Nové Město - 117m

3 + 1 119 m², bal. 2 m²
price upon request
Show property
Byt na pronájem-Praha
Praha 3

Byt na pronájem-Praha

3 + 1 111 m²
49 000 CZK
Show property
Supermakléřky - real estate comics